Počátky voltiže v chomutově

Voltiž, neboli akrobacie na koni.

Voltižní ježdění se podle historických pramenů objevilo v roce 1509. Od roku 1766 bývala tato vystoupení řazena k počátkům moderního cirkusu a posléze se kombinovala s tancem a herectvím. Přesto se voltiž daleko více podobá gymnastice. V podstatě je to gymnastická akrobacie na cválajícím koni. U nás byl tento sport poměrně vzácný a teprve zásluhou několika nadšenců začalo voltižních klubů přibývat.

Voltiž Chomutově začala asi v roce 1988, když Jiří Dušek s Martinem Kyrchmayerem našli v sedlovně madla a s asi pěti cvičenkami začali cvičit na koni Furážka. Asi po dvou měsících převzala voltižní družstvo Iva Mentová (dříve Dušková) a cvičili na koních Furážka, Adrie, Tadeáš, atd. V roce 1990 na jaře poprvé vyrazili se skupinou na voltižní závody do Svinčic s koněm Arabela. Po roční přestávce se opět Iva Mentová vrátila k voltiži, byl koupen kůň Liber a vytvořily se 2 skupiny a asi 5 jednotlivců. Začalo se jezdit na závody, pravidelně na Moravu a do Prahy. Skupina se každoročně umisťovala na 1.-3.místě na Mistrovství ČR. V roce 1994 se zúčastnili mezinárodních závodů v Rakousku s koněm Liber. V roce 1995 předala vedení I.Mentová Lence Derflerové a sestrám Kláře a Blance Fartákovým.

    Pro sezónu 2011 jim byl zapůjčen ryzák Socrte De L'Hodez v soukromém vlastnictví Michaeli Jelínkové, která ho též celou sezónu lonžovala a v kategorii dětí na MČR získali 2.místo.

    V dnešní době se voltiži v Chomutově věnuje asi 15 členů. Jednotlivce lonžuje Klára Fartáková na koni Grand Arot V., který je na voltiži již od svých 4 let, jednotlivcům se dále věnuje jako trenér Dana Truchlyová. Další členové jsou rozděleni do dalších kategorií podle jejich schopností a věnují se jim trenérky Blanka Peterková a Monika Panská, děti cvičí na frojdském koni Míša, která je v majetku zooparku.

    Do voltižního týmu nabíráme děti od 8 let, gymnastická nebo baletní průprava výhodou, ale není podmínkou. Děti musí mít pouze vztah ke sportu a ke zvířatům. Nyní stop-stav.

 

Z jejich výsledků připomeňme:
1995 - skupina A 3. místo MČR Tlumačov
1996 - 1. místo MČR v juniorech
2000 -: splnění nominace MS /Německo/
2001 - 3. místo MČR
2002 - 2. a 3. místo MČR, 2. a 3. místo v poháru ČR, splněná nominační známka na Světové jezdecké hry ve Španělsku
2003 - jednotlivci Chomutov 1. a 2. místo


Foto: Voltiž

/album/fotogalerie-voltiz/zavody-praha-181-jpg/

—————